داستان سَنپُرس

به روایت رضا فطرتی بنیان‌گذار سنپرس:

همه چی برمی‌گرده به سال 1391 زمانی که چیزی از پژوهش نمیدونستم و نمیخواستم پایان نامه ام رو بدم بیرون برام بنویسن و از اونجایی که اساتید راهنما و مشاور مثل اکثر اساتید دیگه وقت کمک کردن به من رو نداشتن و از طرفی هم دوستی هم نداشتم که کمکم کنه یا حداقل یه راهنمایی کوچیک بکنه، مجبور شدم تمام کتاب های روش تحقیق، آمار استنباطی و… رو زیر و رو کنم! چندماه صبح تا شب توی کتابخونه بودم تا بفهمم چطوری این پایان نامه رو میشه نوشت! 
آخرش موفق شدم و پایان نامه ام رو نوشتم!
بعد از انجام پایان نامه ام بقیه همکلاسی هام و همچنین بچه های ترم پایینی جاهایی که توی پایان نامه شون به مشکل برمیخوردن میومدن پیش من تا کمکشون کنم!
هر روز واسه اینکه بتونم به دوستام کمک کنم مجبور میشدم اطلاعاتم رو بالاتر ببرم، اینجوری شد که من پژوهشگر شدم!
اما چی شدکه سنپرس به وجود اومد؟!
همیشه وقتی پژوهش های بچه ها رو بررسی می کردم به زوایه تاریکی برخوردم که کسی بهش توجهی نکرده بود و دقیقا باگ اصلی بیشتر پژوهش هاست!
اون باگ اصلی پرسشنامه بود!
چون مرجع معتبری برای پرسشنامه وجود نداشت، دانشجویان و پژوهشگران فایل هایی رو از اینترنت به صورت رایگان یا پولی دریافت می کردن! حتی ممکن بود از مرجع های نسبتا معتبری که اسم و رسمی داشتند تهیه کنند اما وقتی که دقت می کردم پرسشنامه ها دارای مشکلات خیلی جدی و اساسی بود که امکان داشت کل پژوهش رو زیر سوال ببره و دانشجو در جلسه دفاع با مشکل مواجه بشه، چندتا از رایج ترین مشکلات پرسشنامه ها عبارت بود از: اشکال در روش نمره گذاری، عدم داشتن روایی و پایایی معتبر، عدم ذکر خرده مقیاس ها و…!
من برای بررسی هر پرسشنامه باید یک فرآیند پژوهشی جدا رو انجام میدادم که نسبت به اون پرسشنامه مطمئن بشم، از بررسی نسخه اصلی و لاتین پرسشنامه تا هنجاریابی های داخلی!
بعد از مدتی یه تعداد مشخصی پرسشنامه داشتم که خیالم از معتبر بودنشون راحت بود و حتی خیلی از پژوهشگرا برای اینکه بدونن پرسشنامه مورد استفاده شون رو توی مجموعه ام دارم تماس می گرفتند.
بعد از مدتی با خانم توکلی آشنا شدم که ایشون هم مثل من با این مسئله برخورد کرده بودند و برای انتخاب پرسشنامه هاشون مثل من یه پروسه تحقیقاتی رو طی می کردن. بعد از مدتی این ایده به ذهنم رسید که ما میتونیم پرسشنامه های خودمون رو که خیالمون از معتبر بودنشون راحته رو، به صورت آنلاین در اختیار دانشجوها و اساتید قرار بدیم که نیاز نباشه با ما تماس بگیرند. 
بررسی های اولیه رو شروع کردم، تک تک پرسشنامه های هایی که توی اینترنت پیدا میشد رو تهیه کردم، در مرحله بعد باید میرفتم سراغ کتاب ها، از اونجایی که کتاب ها تعدادشون زیاد بود و بررسی کردنشون مشکل بود، از خانم توکلی خواستم کمکم کنند، و خوشبختانه با کمک خانم توکلی تمام کتاب هایی که در مورد پرسشنامه بود رو ابتدا از کتابخونه ها و اگر کتابخونه ها نداشتند همشون رو خریداری کردیم، با بیش از چند هزار نسخه پرسشنامه مواجه شدیم که تعداد زیادیشون تکراری بود، خیلی هاشون روش های نمره گذاریشون متفاوت بود و کلی مشکل دیگه! 
حالا وقت این بود که ما بشینیم تک تک روی پرسشنامه ها به صورت تخصصی کار کنیم. نیروی جدید گرفتیم و شروع کردیم دونه به دونه بررسی کردن پرسشنامه ها! هر پرسشنامه گاهی سه روز طول میکشید که اطلاعاتش رو بررسی کنیم تا مطمئن بشیم درست هست یا نه و اگر پرسشنامه ای اطلاعاتش کامل نبود، دوباره باید یکی دو روز زمان میذاشتیم کاملش میکردیم! تا دو سال اینجوری زمان گذاشتیم و تونستیم 100 تا پرسشنامه معتبر داشته باشیم. وقتی پرسشنامه هامون به صدتا رسید سایتمون رو یواش یواش راه اندازی کردیم و با نیروهای جدیدتر کارمون رو با قدرت جلو میبریم. شاید سرعتمون کمی پایین باشه، اما خیالمون راحته که پرسشنامه هامون بهترین و معتبرترین نسخه هایی هست که توی هیچ کتاب و سایتی نظیرش پیدا نمیشه.

تیم سَنپُرس

مدیر عامل 

 • بنیانگذار سنپرس
 • کارشناس ارشد رواشناسی بالینی
 • مولف و مترجم
 • پژوهشگر
 • متخصص آمار و روش تحقیق
فاطمه منظری توکلی

فاطمه توکلی

. . .

مدیر دپارتمان علمی

 • هم بنیانگذار سنپرس
 • کارشناس ارشد رواشناسی بالینی
 • عضو سازمان نظام روانشناسی
 • پژوهشگر
 • متخصص روان سنجی
فاطمه اسماعیلی

فاطمه اسماعیلی

. . .

مدیر فنی

 • متخصص سئو
 • طراح وب
معظمه منظری

معظمه منظری

. . .

کارشناس پژوهش

 • پردازشگر اطلاعات
 • ویراستار

اهداف سَنپُرس

ما که امروز به عنوان گروه توسعه سنجش سنپرس شناخته می شیم، تشکیل شدیم از تعدادی پژوهشگر جوان با انگیزه و پشتکاری که در زمینه سنجش و ابزار سنجش تخصص پیدا کردیم و میتونیم حرف جدی و جدیدی رو در زمینه سنجش داشته باشیم.
هدف ما ارائه معتبرترین و جدیدترین ابزارهای سنجش علوم انسانی و همچنین علوم پزشکی به جامعه علمی کشور از جمله اساتید، پژوهشگران و دانشجویان هست که با آسان سازی دسترسی و استفاده ازین ابزار سعی به دستیابی در این هدف دارد.
ما برای بهبود وضعیت علمی ابزارهای سنجش، ابزارهایی که  خودمان گردآوری و بررسی کردیم را در قالب ورد و پی دی اف برای پژوهشگران کشور عزیزمان آناده کرده ایم.
سنپرس اولین و جامع‌ترین پایگاه توسعه سنجش در ایران است که تمامی ابزارها و پرسشنامه‌های آن کاملا استاندارد و دارای پایایی و روایی کامل می باشند.